Aktuálně

 
Back to top

Internet a můj handicap: Poprvé zvítězil neslyšící autor

Dvanáctým vítězem literární soutěže Internet a můj handicap byl na konferenci INSPO v Kongresovém centru Praha 12. března vyhlášen Aleksandr Zvonek. Poprvé tak soutěž pořádanou BMI sdružením pro lidi se zdravotním postižením vyhrál neslyšící autor. V předcházejících ročnících nejčastěji zvítězili vozíčkáři a nevidomí autoři. 

Ve svém příspěvku nazvaném Časosběr popsal měnící se roli telefonu v životě lidí se sluchovým postižením. Zatímco zpočátku byl synonymem příkoří, které je neslyšícím činěno na poli technologií a komunikace,  s postupným nástupem mobilů se  SMS, MMS a hlavně chytrých telefonů přinesl neslyším nebývalé možnosti.

„Posíláme videa nebo se přímo bavíme online ve znakovém jazyce! Stahujeme všemožné aplikace. Zvukoměry. Hlásiče zvonku, hlásiče pláče dítěte, hlásiče požáru… Přepis mluvené řeči stejně jako online tlumočnický servis je dostupný přes mobil. Pokrok! Svoboda!“ konstatuje ve svém eseji neslyšící pracovník Střediska Teiresiás Masarykovy univerzity.  

 

Do soutěže letos došlo 48 příspěvků od autorů s nejrůznějším zdravotním  postižením, kteří popisují, jak jim internet nebo telefon pomáhají vyrovnat se s daným handicapem. Druhou cenu získala Lenka Ševčíková za povídku Jarní drama, v níž zpracovala jednu epizodu, kterou jí přineslo soužití s roztroušenou sklerózou. Třetím místem oceněná práce Marie Mackové se jmenuje Chuck Norris, a to podle asistenčního psa, který jí pomáhá procházet životem kardiaka ohrožovaného nepředvídatelnými kolapsy. 

Vítězní autoři dostali od ČSOB 7000, 5000 a 3000 korun, další v pořadí převzali přímo na konferenci nebo obdrží poštou flash disky od Autocontu, knihy od nakladatelství Portál a sdružení Okamžik, Zoner software věnoval programy Zoner Photo Studio.  Zvláštní ceny udělily redakce časopisů Gong a Vozíčkář. 

Kompletní výsledky i všech 48 soutěžních příspěvků najdete zde. 

 

Přidat komentář