Aktuálně

 
Back to top

Jan Papáček: Bylinky jsou nesmrtelné

Přijedu domů ze zaměstnání, odložím naslouchadlo na stoleček, čtu si nové číslo časopisu Gong a někdo zvoní dole u dveří, neslyším to, ale světélko signalizuje nějakou návštěvu. Běžím otevřít a ona tam stojí mladá panenka v červeném kabátku a něco úžasného mi sděluje. Odpovím, že jsem neslyšící – mladá dáma jen vyřkne:“Pardon!“, otočí se a peláší pryč.

Je mi to líto, většinová společnost ještě neumí komunikovat se zdravotně postiženými. Ale zase jsem ušetřen od nezvaných návštěv různých obchodníků. Se sluchadlem něco těžko slyším, ale například moje obvodní lékařka mi píše do papírů: neslyšící, i když by měla psát těžce sluchově postižený. Jsou situace, kdy můžu jen smutně koukat.

Odpočinu si, nasadím si naslouchátko a jedu na kole do knihovny na internet, ony ty ceny připojení na chalupě u lesa ještě nejsou pro málo výdělečné. Cestou mi zvoní mobil a zase nějaká obchodnice nabízí úžasné produkty – ale stačí říci, že jsem neslyšící – a člověk má klid.

Internet v knihovně je výborná věc, vše, o co se člověk zajímá, tam lze najít. Lze s ním pracovat i při vypnutém zvuku, a když do toho někdo mluví, tak to nevadí, protože se to neslyší.

Vracím se z rušné knihovny a od všemocného internetu na svou malou zahradu na chalupě u lesa. Vítá mne bylinka Babské ucho, je to botanicky šalvěj přeslenitá. Kdo chce dobře žít, měl by šalvěj pít.

Další bylinky z mojí zahrádky:

Koho duše stůně, toho vyléčí levandule vůně.

Voňavá meduňka, pro spánek peřinka.

Měsíček jako sluníčko, potěší člověka zdravíčko.

Z máty čajíček, je jako jarní větříček.

Aby kořínek života vydržel, pěstujte kadeřavou petržel.

Kdo pěstuje libeček, není žádný blbeček.

Pampeliškový med léčí kašel hned.

Papej mrkvičku, budeš vidět hvězdičku.

Šanta kočičí zahrádku nezničí.

Není bylina, aby na něco nebyla.

Bylinky jsou zkrátka nesmrtelné. Na internetu lze najít různé detaily z jejich života. Odpadá dlouhé vyhledávání v různých herbářích a pročítání příruček. Neznáte-li nějakou bylinu, tak ji lze nafotografovat pomocí mobilu a internetem poslat k určení třeba do Receptáře. Různé zkušenosti s bylinkami lze sdílet také pomocí sociální sítě Facebook. Staré bylinkaření se může dokonce stát moderním způsobem obživy a pomáhat přežívat nepříznivé životní situace. Internet pomáhá, není třeba se ho bát.