Aktuálně

 
Back to top

Využití ICT a High-Tech zařízení pro rehabilitaci pacientů se získaným poškozením mozku a poraněním míchy

Motivace, jako základ učení, a efektivní spolupráce pacienta jsou klíčovými prvky úspěšné rehabilitace a pozitivního dlouhodobého efektu terapie. V rehabilitaci pacientů po získaném poškozením mozku a poranění míchy, se stále více prosazuje odklon od tradiční terapie „zaměřené na patologii“, směrem k terapii „zaměřené na funkci“, tj. na praktické potřeby pacienta.

V klasickém konceptu terapie je terapeut „efektor“ a pacient pasivní příjemcem terapie, v aktivním pojetí terapie se změní pozice terapeuta na roli „kouče, lektora“ a role pacienta na roli „efektora“, aktivního příjemce terapie. Tento princip se uplatňuje i u roboticky a počítačově asistované rehabilitace, která usnadňuje a doplňuje práci terapeuta a pomáhá s přesnější diagnostikou a hodnocením výkonu pacienta.

Robotika a počítačové systémy s biofeedbackem představují významný nástroj v terapii zvýšením intenzity terapie, přesným dávkováním terapie a zlepšením motivace pacienta. Terapie je pro klienta pochopitelná, zábavná a může se uplatit i terapeutický gaming, kdy pacient soutěží sám se sebou nebo s dalšími pacienty.

Některé terapeutické programy se dají použít i v domácím prostředí ve formě distanční terapie, či telerehabilitace, jako prostředek zajištění dostupnosti terapie většímu počtu pacientů.

Přidat komentář

Full HTML

  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.