Aktuálně

 
Back to top

Znakový slovník? Jedině Dictio!

Na Masarykově univerzitě je od roku 2005 vyvíjena slovníková platforma Dictio, která umožňuje publikovat jak slovníky konvenční, tak slovníky znakových jazyků a vzájemně je provázat na různých úrovních. Díky tomu můžeme nabídnout jak slovníky výkladové, tak slovníky překladové a na jednom místě.

Jednojazyčné výkladové a vícejazyčné překladové slovníky vyžadují specifické vyhledávací nástroje, které dictio ale poskytuje: textové textové pro mluvené jazyky i specifické hledání pro data znakových jazyků (např. hledání podle tvaru ruky, místa artikulace).

Ve výkladových slovnících, lze nalézt například gramatické údaje, informace o geografickém rozšíření pojmu, příklady užití. Tyto údaje jsou vždy publikované v popisovaném jazyce samotném, tzn. např. informace o češtině v češtině, informace o českém znakovém jazyce v českém znakovém jazyce. Právě tyto ale i další vlastnosti odlišují slovníky publikované v rámci platformy Dictio od drtivé většiny běžných slovníků znakových jazyků, které jsou většinou koncipovány jako překladové a jednosměrné.

Přestože platforma Dictio byla původně vyvíjena jako studijní podpora pro domácí vysokoškolské studenty komunikujícím ve znakovém jazyce, postupně se stává také nástrojem užitečným pro širokou veřejnost díky postupnému rozšiřování o běžné lexikum. Navíc díky rozšiřování o další jazyky také již začíná sloužit i v zahraničí.

Slovník je veřejně dostupný na adrese www.dictio.info. V tuto chvíli obsahuje údaje o slovní zásobě českého znakového jazyka (ČZJ) a českého jazyka, v omezené míře také o zásobě slovenského znakového jazyka, amerického znakového jazyka a mezinárodním znakovém systému. Díky aktuálně běžícímu projektu se Dictio rozšíří o další mluvené a znakové jazyky.

Přidat komentář

Full HTML

  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.