Aktuálně

 
Back to top

Evropskou cenu SozialMarie získal slovenský projekt, mezi 15 vítězi jsou dva české projekty

Evropskou cenu sociálních inovací SozialMarie získal slovenský projekt na pomoc chudým Romům. V 16. ročníku soutěže v konkurenci 288 projektů z Česka, Slovenska, Rakouska, Maďarska a Chorvatska se mezi 15 vítězů probojovaly i dva české projekty - Návštěvy POTMĚ a Zrakový handicap jako profesní benefit ve službách pro neslyšící. První z nich jsme představili na loňské konferenci INSPO, druhá je na programu letošní.

Výsledky soutěže byly vyhlášeny 1. května ve Vídni, tentokrát v online přenosu. Vítězný projekt DOM.ov, v rámci kterého si Romové sami staví nízkonákladové domy, které financují z vlastních úspor a mikropůjček od banky, získal 15 000 eur. 

Po dvou tisících eur dostanou Spolu s vámi, z.ú., a sociální podnik Transkript online. 

Spolu s vámi stojí za projektem Návštěvy POTMĚ. To je služba, která inovuje podporu domácí péče o seniory, zaměstnává talentované lidi, kteří vracejí seniorům radost do života a pomáhají neformálním pečujícím v  produktivním věku lépe slaďovat pracovní a rodinný život. Zaměstnává 11 nevidomých a těžce zrakově postižených Návštěvníků, kteří docházejí za seniory do jejich domovů I zařízení.  

Nevidomé zaměstnává i sociální firma Transkript online. Její zaměstnanci se zrakovým postižením přepisují ústní komunikaci do psané formy pro neslyšící. Společnost je největším poskytovatelem on-line simultánního přepisu řeči v Česku a jako jediná umožňuje neslyšícím plnohodnotně telefonovat. Vedle devíti nevidomých zaměstnanců má i šest neslyšících pracovníků a jednoho zaměstnance s tělesným postižením. Celkem pro ni pracuje 20 lidí.  

"Pomocí on-line přepisu zpřístupňujeme neslyšícím i informační linky. V rámci současné krize tuto službu nabízíme nejrůznějším organizacím zdarma. Spustili jsme ji na většině krajských hygienických stanic, zdravotních pojišťoven, krajů a jejich úřadů nebo na úřadu práce," uvádí zakladatel firmy Zdeněk Bumbálek.  

Přidat komentář