Aktuálně

 
Back to top

Helena Drdová: Internet a můj handicap

Nejsem soutěživý typ, určitě bych to nepsala, kdyby nebyla vidina výdělku, to předem přiznávám. Pokud bych vyhrála, hned bych si zaplatila školení na počítači přes skype. Jak jsem zmínila, zkolaboval mi notebook. To se během 12 měsíců stalo potřetí. Při desetitisícovém důchodu je pohroma, platit znovu obnovu potřebného software. Mám předsevzetí naučit se většině instalací sama, to ovšem vyžaduje šikovného školitele.

Když mi notebook zkolaboval podruhé, koupila jsem si ze svých slabých úspor ještě jeden. Nedovedete si představit, jak jsem se zklidnila, když začne jeden stávkovat, nejsem pod tak strašným stresem.

Pokusím se přiblížit, jakým přínosem je pro mne počítač. Situaci mi usnadní skutečnost, že mi včera zkolaboval notebook, čímž si připomínám období, kdy jsem se musela obejít bez této vymoženosti. Bylo to někdy hotové peklo. Smekám sama před sebou, když si pomyslím, že jsem byla schopná samostatně žít bez této pomůcky. Když mi někdo řekne, jak jsem šikovná, že ovládám práci na počítači, říkám si v duchu, jak málo se známe. Skutečný obdiv jsem si zasloužila, když jsem se musela léta obejít bez této vymoženosti, zvláště v období, když mi zemřela maminka.

Ne, nejsem otrokem počítače, neutápím svůj drahocenný čas prázdnými debatami na facebooku, přesto je v provozu moje mašinka většinou od nevidím, do nevidím. Mám do počítače zapojené dva reproduktory, propojila jsem je prodlužovačkou. To mi umožňuje věnovat se mnohým domácím povinnostem a při tom poslouchat kvalitní hudbu či mluvené slovo.

Byl to můj zaměstnavatel, který mne popostrčil na cestičce k počítači. S vděčností na ty lidičky vzpomínám. Změnilo to můj život od základu. Já totiž za největší trest ve svém životě považuji závislost na druhé osobě. Obracejte se na lidi s prosbou o pomoc v dnešní uspěchané době. Pěkně to vyjadřuje citát "čas je půjčka, kterou nemůže vrátit ani vděčný dlužník." Všichni skloňují výrok nedostatek času ve všech pádech. Chce-li nevidomý člověk žít důstojný život, je pro něho v dnešní uspěchané době počítač nepostradatelný.

Představte si například situaci -  večer se vrátíte domů ze zaměstnání, ve schránce vás čeká kopa korespondence, a vy to musíte řešit. Kdo takovou problematiku nezažil na vlastní kůži, nemůže to snad ani plně pochopit. Představte si například, že píšete na psacím stroji dopis na nějaký úřad. Nemáte přehled o překlepech, nevíte, jestli neposíláte na úřad nepopsaný arch papíru. Pokud jde o četbu, vzpomínám si, že jsem pro knihy chodívala do knihovny s kufrem. Nevlastnila jsem jedinou knihu, pro nedostatek místa to nebylo možné, protože knihy psané braillským písmem jsou velmi objemné. Jednou jsem si v Anglii půjčila anglicko-německý slovník, který měl 17 velmi těžkých a objemných svazků. Vlastnit takový slovník nebylo prakticky možné.

Díky počítači mám rozsáhlou knihovnu, navštěvuji Městskou knihovnu a knihy si skenuji. Mám přístup do několika digitálních knihoven, skajp mi umožňuje komunikovat s přáteli, poslouchám online rozhlasové vysílání, využívám audioarchiv rozhlasu, pracuji s cizojazyčnými slovníky na internetu, nahrávám si hudbu, získávám řadu cenných informací z internetu. Nyní mne například čeká prostudovat všeobecné pojistné podmínky, které budou mít kolem dvaceti stránek. To bude "lahůdka!" Kvalita života je prostě na docela jiné úrovni. Těžko se to dá slovy vyjádřit, kde tlačí bota stejně ví jen ten, kdo ji má na noze.