Aktuálně

 
Back to top

Jana Bajerová: Jak mi internet a telefon pomáhá

Haló, haló, tady Jana. Ano, tak se hlásím na SKYPU. Ale vy chcete vědět, jak mi pomáhá internet a telefon. Pomáhají mi moc a tak si hlavně na internet zvykám. Mobil jsem si již dávno ochočila, ale s počítačem se ještě trošku peru. Vždyť mi již vládne osmý prezident a počítač mám teprve rok. Taky mám berličky, i nožky, které se ale občas vydají jiným směrem, než chci já, a rovnováha je taky občas neposlušná.

Začalo to zhruba před rokem, když mi dcera oznámila, že se může se svou rodinou odstěhovat několik desítek kilometrů do svého. Syn si již několik měsíců vyřizoval na několik let práci v Irsku. Manžel pořád pracuje a tak bych zůstala v baráčku s králíkama, slepičkami

i včeličkami sama. Proto se u nás doma objevil počítač, který šňůrou mladí připojili k internetu. Jak jsem někde četla, už vím co je to dvojklik, levá i pravá myš a při vypnutí, že musím kliknout na start.

A taky si už umím vygooglovat co potřebuji. Co vařit i si najít trasu na výlet nebo místo na dovolenou.

Ale od začátku. Ráno pomalinku vstanu a zacvičím si sestavu „Osm kusů brokátu.“ Po snídani nakrmím vše živé, co je v nebližším okolí našeho baráčku, a hurá na internet. Na internetu si přečtu poštu, odepíšu, navštívím mé oblíbené stránky a už se hlásím na SKYPU – haló, tady Jana. Mám tam několik kamarádek z blízka i z daleka, ale hlavně dceru a syna. Mobilem vyřídím mně zadané úkoly a hlavně manžel se dozví, že je vše v pořádku.

Odpoledne si občas zajedu autobusem do města a podle předem vypracovaného plánu někam doťapkám, či popojedu trolejbusem. Někdy se stane, že trošku přecením své síly a tak volám manžela, že sedím někde v parku, či na kávě v kavárně, ať si pro mě cestou z práce přijede. Doma mě čeká zase chvilka surfování po netu a nějaký čas na SKYPU.

Večer uléhám s pocitem hodnotně prožitého dne a s myšlenkou na své blízké, i kamarádky. Ano, internet i mobil mi pomáhají, že nejsem sama a že vše co potřebuji, skoro stihnu.

Ach, jak je ten den krátký. Ale zítra je taky den.