Aktuálně

 
Back to top

Jana Jašová: Internet a můj Handicap

Jak se stal internet mým skvělým pomocníkem? Jsem sluchově postižená od narození a sdělím Vám svůj příběh a zkušenosti, jak jsem překonávala překážky.

Mamince se udělalo špatně, tak jsem jí řekla, ať zajde raději k doktorce, možná  že jí upraví dávkování léků nebo dají jiné léky.  Domluvila jsem se s ní, že zatím připravím pro nás dvě oběd. Čas plynul a maminka nepřicházela. Začalo mně to být divné, proč se dlouho nevrací, oběd mezitím vystydnul. Rozjela jsem se za ní.

Před ordinací stálo její kolo, ale v čekárně nebyla, bylo už dost pozdě a ordinační hodiny již končily. Rozhodla jsem se zeptat sestřičky, zaklepala jsem na dveře a ona vyšla, jelikož odezírám, dozvídám se, že maminku mi odvezli do nemocnice. Poprosila jsem sestřičku o zavolání do nemocnice, aby zjistila, na kterém oddělení maminka leží a co potřebuje. Sestřička mne však odbyla s tím, že tam zrovna volat nemůže, že se tam musí volat až večer a dal mi telefonní číslo do ruky. Já jsem opáčila, jak tam mám volat, když neslyším? Odpověděla mi, ať zkusím požádat souseda o zavolání a zavřela dveře.

K večeru jsem zašla za sousedem, bohužel nikdo nebyl doma. Zkoušela jsem to i u dalších rodinných domů v ulici. Nikdo mi neotevřel. Zašla jsem tedy se smutkem domů, s tím, že si zajedu až následující den do nemocnice.  Pustila jsem si počítač a přes vyhledávač Google jsem si zkoušela hledat nějak pomoc, až jsem našla stránku Operátora pro neslyšící. Okamžitě jsem zkusila použít tuto službu. Ochotná operátorka mi do nemocnice zavolala a já se konečně dozvěděla patřičné informace.

Následující den jsem zajela do nemocnice, kde mne pochválili za snahu všechno pro maminku připravit, co má mít v nemocnici na pokoji. Mezitím ke mně přišel pan doktor a vysvětlil mi, že maminku převezou do jiné nemocnice, kde jí budou dělat operaci, na kterou zde nejsou vybavení. Domluvila jsem s nimi spojení e-mailem – tj. elektronickou poštou. Další den ráno se mi ozvali z nemocnice e-mailem se smutnou zprávou – maminka zemřela. Náhle jsem si uvědomila, že teď zůstávám na všechno úplně sama.  Přes počítač a internet s pomocí elektronické pošty jsem tak vyřídila domluvu k notářskému jednání a zároveň si objednala službu simultánního přepisu. Byla jsem tomu velice ráda, když mi byl přepis mluvené řeči zajištěn z Centra zprostředkování simultánního přepisu a mohla jsem tak všemu v pohodě porozumět a vyřídit dědictví.

Vyzkoušela jsem také služby eScribe online simultánního přepisu mluvené řeči do písemné podoby (poskytuje společnost Transkript online s. r. o.) v tabletu u lékaře, na úřadech a co se mi nejvíce líbilo, z čeho jsem měla nejkrásnější zážitek, byla komentovaná prohlídka s pomocí online přepisu eScribe v pražské Botanické zahradě Troja v říjnu. Konečně jsem tak mohla porozumět výkladu průvodkyně a sledovat krásy zahrady.

Všem těmto pomocníkům děkuji za tyto poskytnuté skvělé služby, které bych jinak díky svému postižení nemohla dostat, pokud by neexistovaly. Jenom mne velice moc mrzelo, že ministerstvo nedalo dotaci v minulých několika letech CZSP na simultánní přepis pro osoby s těžším sluchovým postižením, kteří nekomunikují ve ZJ, ale v češtině a jen neslyší.