Aktuálně

 
Back to top

Ladislava Blažková: Učím se chodit. Sleduj to online

Na začátku všeho byla sázka. Přesněji řečeno výzva. „Já se chci tento rok naučit vařit,“ řekl mi kamarád. „Jestli se budeš učit vařit, tak já se budu učit chodit,“ reagovala jsem pohotově.

Totiž abyste rozuměli.  Je mi sice už dost přes dvacet, ale stále neumím chodit. Může za dětská mozková obrna. Ano, je pravda, že mi tato diagnóza trochu tvoří život. Musím například jezdit bezbariérovou dopravou a hledat budovy bez schodů. To jsou ale věci, na které se dá zvyknout a díky šikovným aplikacím do mobilu se dají i hravě zvládnout. 

Z čehož tedy plyne, že si navzdory vozíku žiju celkem pohodový život. Díky hendikepu si však jasně uvědomuji, že bych měla cvičit. Rehabilitace by mi prospěla, to je bez debat. Jenže znáte to. Donuťte se k něčemu, co vás tak úplně nebaví. 

Jsem celkem soutěživý typ.  A tak mi možnost vyhrát večeři, když na ni přijdu o berlích, přišla jako docela dobrý nápad.

Pravidla byla jasná. Za každé, kamarádem vlastnoručně uvařené jídlo, já ujdu několik metrů o berlích.

Třeba lívance s marmeládou byly za padesát metrů. Pravidelně jsme se navzájem informovali o svých fyzioterapeutických a kulinářských úspěších. Když jsem se jednou chlubila tím, že jsem šla o berlích na oběd, řekl mi: „Ty normálně chodíš, vole. To by měl někdo točit a ty bys o tom mohla psát blog.“

Od nápadu k realizaci už byl jenom kousek. Zaregistrovala jsem si doménu www.chodimvole.cz

To je místo, kde můžu psát o svých zkušenostech, radostech i strastech, které mě potkají při zdolávání metrů po vlastních nohou. A baví mě to.

Neexistuje lepší spojení internetu a mého hendikepu. Z nudné rehabilitační povinnosti se rázem stala zábava.  Přemýšlím, co bych napsala na blog a abych tam vůbec mohla něco napsat, musím chodit.

Je to jednoduché. Internet v sobě skýtá motivační prvek. Je to něco jako veřejný příslib. Přece tam musím něco sdílet. Ten web nemůže být mrtvý, protože kdyby tomu tak bylo, znamenalo by to jediné, že mrtvé je mé předsevzetí naučit se chodit. A to nechci. Díky internetu to vím. Web je zkrátka výborný i jako rehabilitační nástroj.