Aktuálně

 
Back to top

Petr Vaculík: Jak mi pomáhá internet a mobil

Jelikož nevidím, jsem na těchto pomocnících téměř závislý. Když jsem postupně přicházel o zrak, tak jsem bral každodenní informace za samozřejmost. Dnes si však přístupu k těmto informacím přes internet a telefon nesmírně vážím. Abych se mohl pohybovat v menu a dalších stránkách mi to čte hlasový cren reader.

Internet využívám takto: ráno přečtení denního tisku na serverech, anebo Trafika noviny, které poskytuje bezplatně sdružení Braillcom. Také využívám služeb knihoven pro nevidomé, kde si můžu bezplatně stáhnout knihy, které nevidomí nascanují a do knihoven zašlou.

Dále také využívám konference na Braillnetu, kde si nevidomí radí a pomáhají. Také mě na internetu zajímá sport. V mládí jsem totiž sportoval. Protože jsem měl občas určité problémy se vzorovým podpisem, tak využívám i internetové bankovnictví.

Telefon používám s hlasovým výstupem. Toto mi umožnuje mít v telefonu vlastní telefonní seznam. Hlasový výstup mi umožní psaní a čtení sms a odpovědi na ně. GPS nepoužívám, protože mám vodícího psa.

Bez těchto pomocníků se dá žít, ale můj život a komunikace by byly určitě omezeny.