Aktuálně

 
Back to top

Vítězslav Jirásek: Cestování po světě na Internetu

Milý a drahý Internete. Tedy, lacinější bys být mohl, tak raději znovu. Milý a potřebný Internete. Ano, tak je to správně. Nezlobíš se na mě, že? Nechci ti lichotit, ale potřebný jsi, a to do poslední nuly a jedničky. Kdyby tebe nebylo, nevím, jak bych mohl pracovat. Jsem ochotný i připustit, že na mě občas nemáš náladu, a zpomalíš se. To nevadí, protože vím, že mě dopravíš kamkoli po světě. Přes hotspoty na zemi, satelity ve vesmíru, či kabely pod mořem. Jako v té pohádce.

Za sedmero řekami a sedmero horami žil byl mezi židlí a klávesnicí jeden uživatel, který měl vizi. Viděl program veliký, který hvězd se bude dotýkat. Čirou náhodou přebýval v Praze, a tím se kruh věštby mohl uzavřít, třebaže ani nebydlel na Vyšehradě, a ani se nejmenoval Libuše, nýbrž Vítek. Inu, jsem to já osobně.

Po úspěšném ukončení studia konzervatoře jsem se zamyslel. Tedy ne že by se mně to nestávalo i dříve, ale nyní byl směr mého osobnostního růstu na rozcestí. Nakonec jsem se rozhodl zabočit na internetovou dálnici, a zaměřit se na IT technologie. Hudby jsem se ale také nechtěl vzdát docela, protože prozařuje můj život nevyčíslitelným bohatstvím. Dodnes mně jako bývalého radioamatéra učarovaly dálky. Sinusoida, která protíná tyto tři atributy, jsou rádia.

To je nápad! Co byste řekli na aplikaci, pomocí níž by bylo možné naladit přes 22 tisíc rádií z celého světa, a navíc moct rádia třídit podle zemí, žánrů, sítí či národní hudby? S Philipem Oldakerem z USA jsme se do toho pustili, a světlo světa spatřil program Tapin-radio. Je to neskutečný zážitek poslouchat Afričany z Mali, Egypta či Burkina Faso, Araby z Iráku, Afghánistánu či Palestiny, nebo Japonce, Číňany, Australany, Kanaďany a Američany.

Potkávám se a komunikuji v angličtině se stovkami uživatelů prostřednictvím e-mailu, Skype, Facebooku či Twitteru z různých koutů naší modré planety. I když práce na udržování databáze aktualizované každý týden zabírá denně zhruba 4 hodiny, našel jsem díky cestování po světě poslechem hudby různých kultur a komunikaci s různými lidmi radost a uspokojení. Mám totiž co nabídnout nejen nevidomým uživatelům, ale i široké veřejnosti. Je to tvrdá a nikdy nekončící dřina, avšak pozitivní reakce uživatelů jsou sladkou odměnou.

Poznávám řadu nových lidí od Maroka, Egypta či Jižní Afriky, přes Jordánsko, Palestinu, Indii nebo Srí Lanku, až po Čínu, Japonsko, Mexiko, Austrálii či USA. Když si nemohu dopřát poznávání chutí a vůní dálek sám, mohu se tak alespoň přenést díky rádiím a lidem.

Četl jsem cosi o nebezpečí v podobě virtuální reality, paradoxně dokonce na Internetu! Ano, pokud člověk striktně neoddělí Internet od společenského života, kdy je lépe se s lidmi setkávat tváří v tvář než prochatovat hodiny na ICQ či jiných tzv. sociálních sítích. Takhle se handicapy neodbourávají. Internet dokáže sloužit, ale je nutné ho využít ve formě nástroje, který nám třeba i vydělá na chléb náš vezdejší, ale který nepřebere iniciativu směrování naší osobnosti.

Třebaže jsem oslepl ve dvanácti letech, znovu vidět nepatří mezi mé priority. Kromě Tapin-radia si mohu ve specializovaných knihovnách pro nevidomé stáhnout knihy, vzdělávat se, stále se rozvíjet. Necítit se jako nepotřebný, ale naopak využít svůj potenciál pro to, co umím, a co mě baví.

A to všechno díky tobě, milý a drahý, tedy vlastně potřebný Internete. Přes hotspoty na zemi, satelity ve vesmíru či kabely pod mořem můžeme být dopraveni kamkoli na světě. Během několika vteřin se můžeme přenést na druhý konec zeměkoule a poslouchat tamější rádio, hudbu, informace či se zdokonalovat v jazycích. Chcete si s námi vyrazit na netradiční pouť, a pomocí Tapin-radia procestovat naši planetu? Přidejte se k nám, a uslyšíte.