Aktuálně

 
Back to top

Vyrazí ústní myš z Ostravy do světa?

Na konferenci INSPO 2014 vzbudila velký zájem tzv. ústní myš (MouthMouse) ostravské společnosti Inteligentní kompenzační pomůcky. V seriálu pátrání po dalších osudech projektů představených na březnové konferenci proto pokračujeme právě tímto řešením, které umožňuje lidem s těžkým tělesným postižením ovládat ústy, rty, jazykem nebo hlasem počítač i nejrůznější zařízení v domácnosti. A mohu rovnou prozradit, že o novinky není nouze.

Tou nejčerstvější je vítězství v prvním ročníku soutěže pořádané Agenturou pro regionální rozvoj s názvem StartUp Harvest. Mezinárodní porotu zaujala produktová řada MouthMouse Intelligent nejvíce ze všech projektů, které se ucházely o peníze investorů.

Při prezentaci žádal zakladatel firmy Petr Uličný o investici ve výši jednoho milionu dolarů a nabízel 15procentní podíl ve firmě. Zda a za jakých podmínek investoři vstoupí do firmy, se ukáže teprve po následných rozhovorech a detailním průzkumu finančních plánů a byznys plánů.

Petra Uličného jsem zastihl telefonicky právě na cestě na jednání s investory. Byl ještě plný dojmů ze soutěže. Potvrdil, že investoři doporučovali, aby se svými produkty zamířili do světa. První předpoklady pro to již dříve učinili – mají podány patentové přihlášky, takže mohou využívat práva přednosti na technické vynálezy, dále mají registrován užitný vzor, ochrannou známku i CE známku.

Od březnové konference firma dodala své produkty v nejrůznějších konfiguracích dalším uživatelům. Počtem prodaných výrobků se dostala už ke stovce, nejlevnější byl za tři tisíce, nejdražší za 85 tisíc korun.

Zařízení MouthMouse Intelligent totiž umožňuje přidávat k základním modulu další funkce. V současné době lze s jeho pomocí ovládat PC a notebook, kdy představuje náhradu klasické počítačové myši. S použitím dálkového ovladače je možné ovládat stejným způsobem (tedy ústy, rty, jazykem, jinými částmi těla či hlasem) na dálku televizi, radio, projektor, CD či DVD přehrávač. Přidáním dálkového spínače a vypínače se dá dálkově ovládat jeden až tři domácí spotřebiče.

Pomocí MouthMouse je možné také zazvonit na bezdrátový zvonek, který je umístěn například v sesterně nebo doma v jiném pokoji, a přivolat si tak pohybem úst pomoc. Zabuduje-li se do ovládacího modulu mikrofon, uživatel pak může telefonovat přes internet nebo nahrávat hlas do PC či jej zesílit připojením mikrofonu k zesilovači. Pokud nemůže z jakéhokoliv důvodu mluvit, může s okolím komunikovat psaným textem, který se zobrazuje na displeji MouthMouse.

Podrobnější informace najdou zájemci na www.mouthmouse.eu. A dá se předpokládat, že na příští konferenci INSPO, která se uskuteční 28. března 2015 opět v Kongresovém centru Praha, předvede firma Inteligentní kompenzační pomůcky ve výstavní části ještě i další novinky. Účast na ní potvrdil Petr Uličný už teď.

Jaroslav Winter

 

Přidat komentář