Aktuálně

 
Back to top

Eliška Vyorálková: (Ne)jsem lama

Nové mobily nebo nové tablety, případně staré, ale v novém dizajnu se rojí jako houby po dešti.

Před roky jsem dostala do ruky nový mobil jisté značky. Po několikadenním až několikaměsíčním studování návodu a zkoušení jsem se dověděla z úst své drahé polovičky, že jsem lama. Běžela jsem k zrcadlu, abych se ujistila, že mi k dvěma mým nohám nepřibyly další dvě, či hrb na zádech.  Ani náhodou jsem se nepodobala jihoamerickému plivajícímu přežvýkavci. To se mi ulevilo.

Žiji v České republice, jsem ženského rodu, takže nejsem ani budhistický lama. A přece v jednom, v jediném případě jsem lama.

Ti, co patří ke starším ročníkům, nechápavě kroutí hlavou, cože vlastně jsem. Ti mladší se okatě smějí.

Jsem začátečnice, co se týče veškeré komunikační techniky a PC techniky.

Jsem zelenáč (zelenáčnice jaksi z pusy nejde), sice velice snaživý, ale prý s hloupými dotazy.

Jsem těžko chápavá uživatelka čehokoliv technického, v mém případě nového mobilu. Mám mobil velice chytrý. SMS se na něm píší skoro samy. Dají se hrát různé hry. Vyhledat cokoliv na dvorečku strýčka Googla, případně v komodách tetičky Wiki. Dokonce i fotky se dají dělat pomalu jako od profesionála a natáčet krátké video. Posílat MMS do světa. Také jde spojit hovor ve znakovém jazyce i odezírat přes videokameru. No, řekněte, není to zázrak pro neslyšící babičku či dědečka?!

S takovým mobilem umí zacházet i dítka v posledním roce mateřské školy. Tož se nedivte, že jsem lama.

Věřte, ráda se učím a snažím se navzdory svému pokročilému věku jít s dobou.

Ale víte, na co se nejvíc těším? Že ve svém mobilu někde najdu i čtečku a já si budu na dlouhých cestách vlakem číst. Že tam není!? Nevadí.

Aspoň mám důvod se těšit na Ježíška, s jakou další komunikační technikou pro neslyšící přijde k nám.

P. S.

Dosloužil stařičký Alcatel, sloužil mi věrně roky sice jen ke psaní SMS.

Jednu velkou výhodu měl - tři blikající magická oka v různých barvách, která mě upozorňovala, jestli došla SMS nebo mám nevyzvednutý hovor či zprávu ve schránce. Poslední dvě oka jsem ignorovala.

Tohle u většiny nových mobilů nabitých super programy velice postrádám. Aspoň jedno, jediné magické světelné oko kdyby měl můj mobil.

Promiňte to „maličké“ postěžování.