Aktuálně

 
Back to top

Kdo získá Cenu Nadace Vodafone Rafael a 200 000 korun?

Už třetím rokem bude udělena Cena Nadace Vodafone Rafael za inovativní využití informačních a komunikačních technologií ke zlepšení života lidí se zdravotním postižením. O cenu spojenou s odměnou 200 000 korun se lze ucházet do 22. února 2017. Jaká jsou kritéria pro její udělení?

„Nadace Vodafone podpořila od roku 2010 prostřednictvím grantového programu Technologie pro společnost mimo jiné i 15 technologických řešení, která dodnes zlepšují život lidí s postižením. Většinou se jednalo o podporu v raných fázích projektu. Naopak Cena Nadace Vodafone Rafael oceňuje již osvědčená řešení, nikoli pouhé nápady, byť sebelepší. Podmínkou je, že projekt přináší užitek alespoň půl roku nejméně třem stovkám uživatelů,“ uvádí Adriana Dergam, místopředsedkyně správní rady Nadace Vodafone.

V prvních dvou ročnících se mohly o cenu ucházet neziskové organizace nebo sociální podniky. V tomto ročníku je okruh možných uchazečů širší. Zahrnuje spolky, obecně prospěšné společnosti, nadace a nadační fondy, ústavy, sociální firmy, komerční subjekty, příspěvkové organizace i fyzické osoby. Podmínkou ovšem je, že komerční subjekty či fyzické osoby nerealizují projekt jako ziskovou činnost.

Podrobnosti najdou zájemci v právních podmínkách, které jsou zveřejněny na stránce www.inspo.cz/rafael .

„Ocenění by mělo přispět ke zvýšení počtu uživatelů a posílení značky daného řešení. Nadace Vodafone má rovněž zájem podpořit v budoucnu další vývoj nejlepšího technologického projektu nebo zvýšení jeho společenského dopadu,“ dodává Adriana Dergam.

V prvním ročníku získala Cenu Rafael Česká asociace paraplegiků – CZEPA za aplikaci VozejkMap. Jde o mapu bezbariérových míst, a to nejen v ČR, na kterou lze přistupovat pomocí mobilní aplikace pro chytré telefony nebo přes webové rozhraní. Data do ní zadávají a ověřují samotní vozíčkáři.

Vloni byla cena udělena sociálnímu podniku Levebee za projekt Včelka, který zlepšuje úroveň čtenářských dovedností, pomáhá dětem při obtížích se čtením, zejména pak dětem s dyslexií.

„Finanční odměna spojená s Cenou Rafael nám pomohla zejména urychlit práce na tabletových verzích Včelky. Podařilo se nám vypustit do světa výbornou aplikaci pro tablety s operačním systémem Android a nedávno i verzi pro iPady, na kterou netrpělivě čekalo mnoho rodičů,“ říká Michal Zwinger, jednatel Levebee.

K využívání aplikace se zaregistrovalo již na 9000 rodičů a individuálních uživatelů. Včelka se šíří také do škol, učitelů registruje Levebee více než dva a půl tisíce.

Projekty, které musí jejich tvůrci přihlásit do třetího ročníku Ceny Nadace Vodafone Rafael nejpozději do 22. února, bude hodnotit odborná porota. Jejími členy budou vedle představitele Nadace Vodafone mimo jiné i zástupci vítězných projektů z prvních dvou ročníků. Cena pak bude slavnostně předána na konferenci INSPO o technologiích pro osoby se specifickými potřebami, která se uskuteční v sobotu 25. března 2017 v Kongresovém centru.

Generálním partnerem konference INSPO je Nadace Vodafone, partnery jsou AutoCont, ČSOB a Teiresiás, mediálními partnery ČTK Protext a portál Helpnet.

Přidat komentář