Aktuálně

 
Back to top

Konference INSPO 2014 hlásí: Vyprodáno!

Více než dva týdny před konáním konference INSPO, která se uskuteční v Kongresovém paláci Praha 15. března, hlásí pořadatelé z BMI sdružení, že museli ukončit registraci. Ani kapacita sálu pro 300 účastníků nestačí na velký zájem o konferenci, jejíž 14. ročník představí řadu nových řešení, která usnadňují život lidem s různým zdravotním postižením, zpřístupňují jim vzdělávání, umožňují komunikaci, zlepšují kvalitu jejich života. Nejčastěji půjde o mobilní aplikace.

„Těší nás, že jsme mohli podpořit konferenci, o kterou je tak značný zájem,“ říká Ondřej Zapletal, ředitel Nadace Vodafone, která se stala generálním partnerem INSPO 2014. „A pro ty, kdo se už na konferenci nemohou přihlásit, máme dobrou zprávu. Ze všech přednášek budou pořízeny videozáznamy a vystaveny na stránkách konference www.inspo.cz, takže je budou moci zhlédnout dodatečně.“

Videozáznamy zajistí Teiresiás, středisko Masarykovy univerzity pro podporu studentů se specifickými potřebami. To dokáže integrovat do jednoho celku nejen pohled na plátno s prezentací, ale v dalších oknech také na přednášejícího, na tlumočníka do znakového jazyka a ve spodním řádku běží simultánní přepis mluvené řeči.

Pro účastníky, kteří se při odpoledním jednání rozdělí do tří tematických sekcí, je připraveno na 30 přednášek. Některá řešení budou předvedena veřejnosti v premiéře. Například sociální síť Disway, která umožní sdílení informací o turisticky zajímavých místech nejen u nás, ale zejména ve světě, z pohledu jejich přístupnosti pro lidi s různými druhy postižení, ať už se jedná o vozíčkáře, nevidomé nebo neslyšící turisty. Projekt vyvíjí tým vozíčkářů z České republiky, kterým jde především o propojování handicapovaných cestovatelů.

Velké ambice prosadit se i v zahraničí má také projekt Blindshell. Jde o uživatelské rozhraní, které zpřístupňuje zrakově postiženým uživatelům prostředí mobilního operačního systému Android. Rozhraní umožňuje provádět základní úkony a pro pohyb v prostředí využívá velmi jednoduchých dotykových gest. Obsahuje unikátní a snadno použitelnou klávesnici. Jako zpětná vazba pro uživatele slouží syntéza hlasu, zvuky a vibrace.

Na konferenci budou vyhlášeny rovněž výsledky 10. ročníku literární soutěže Internet a můj handicap, do níž došlo rekordních 68 příspěvků. O vítězství, které je letos dotováno cenou od Poštovní spořitelny ve výši 10 000 korun, se strhl nevídaně vyrovnaný souboj. Rovněž nejlepší soutěžní práce budou zveřejněny na www.inspo.cz.

V rámci doprovodného programu představí ve výstavní části na dvě desítky organizací nejrůznější kompenzační pomůcky, programy a služby pro osoby se zdravotním postižením. Zatímco registrace účastníků již byla ukončena, vystavovatelé se mohou přihlásit až do posledních dnů, prostoru v předsálí ještě zbývá dost. Organizátorem 14. ročníku konference INSPO je BMI sdružení, generálním partnerem Nadace Vodafone, partnerem je AutoCont a technologickým partnerem Teiresiás. Mediálními partnery jsou ČTK Protext a portál Helpnet.

Přidat komentář