Aktuálně

 
Back to top

Konference INSPO 2015 má své vítěze

Poprvé v patnáctileté historii hlasovali účastníci konference INSPO o nejlepších přednáškách a expozicích. Na konferenci o technologiích pro osoby se specifickými potřebami, která se konala 28. března 2015 v Kongresovém centru Praha, získali nejvíce hlasů v jednotlivých sekcích a odměnu 5000 korun Martina Kollerová, Tomáš Slavíček, Michal Jelínek a Marie Horáková, mezi vystavovateli zvítězila společnost 3Dees.

Martina Kollerová zaujala účastníky prezentací možností využití 3D tisku ve zdravotnictví. Dokumentovala je mimo jiné na návrhu a zhotovení krytu protézy dolní končetiny, kterou společnost 3Dees vytvořila pro Romana Bernata. Bývalý hokejista publiku  sám předvedl, jak snadno se kryt nasazuje.

Své fanoušky získali všichni přednášející v dopoledním programu. S minimálním odstupem dvou hlasů za Martinou Kollerovou skončil Ricardo García ze španělské nadace Once, která využívá financí z loterií k podpoře osob se zdravotním postižením způsobem, jenž lze závidět, anebo se jím v řadě případů inspirovat.

V odpolední sekci Přístupnost (nejen) webu bylo několik přednášek věnováno aplikacím usnadňujícím nevidomým uživatelům používání mobilních telefonů nebo zpřístupňujících obsah internetu. Nejvíce hlasů však dostal Tomáš Slavíček, který představil mobilní prostředí Koala Phone, které ocení hlavně senioři. Tato aplikace je zaměřena na jednoduché volání a odesílání zpráv, a také obsahuje speciálně navržené aplikace jako je fotoaparát, prohlížeč fotek, budík, nebo svítilna.

V sekci věnované vzdělávání a zaměstnávání osob se zdravotním postižením nejvíce účastníci ocenili přednášku Michala Jelínka z Tyflokabinetu – SONS. Ten učí nevidomé uživatele pracovat s počítači a mobily a na základě svých bohatých zkušeností popsal, podle jakých kritérií je třeba vybírat specializované počítače či jiné kompenzační pomůcky, které jsou často dosti drahé.

Nejvyrovnanější byl souboj přednášejících v sekci, která se zabývala využitím informačních a komunikačních technologií pro osoby se sluchovým postižením. Ještě pátý v pořadí dostal jen o dva hlasy méně než vítězná Marie Horáková. Přesněji trojice ve složení ředitelka Tichého světa Horáková, projektový manažer David Trávníček a lektorka znakového jazyka Monika Goldefusová. Jejich projekt Tichá linka umožňuje neslyšícím telefonovat s pomocí online tlumočníka znakového jazyka.

Zato soutěž vystavovatelů měla jasného vítěze – s velikým náskokem zvítězila společnost 3Dees, která uchvátila publikum ukázkami trojrozměrného tisku i hotových produktů, vzniklých touto technologií.

Přidat komentář