Aktuálně

 
Back to top

Místo studentů navrhl cenu Rafael profesor

Už v sobotu 28. března získá na konferenci INSPO v Kongresovém centru Praha jedna nezisková organizace Cenu Nadace Vodafone Rafael. Kromě částky 300 000 korun, kterou může využít na další rozvoj oceněného řešení, dostane taky krásnou cenu ze skla. Její zrod byl docela překvapivý.

Agentura Leo Burnett, která pomáhala Nadaci Vodafone a BMI sdružení se vznikem ceny, oslovila profesora Mariana Karla, akademického sochaře, tvůrce mnoha skleněných objektů. Původní představa byla, že profesor Karel zadá úkol vytvořit cenu Rafael jako seminární práci svým studentům na Fakultě architektury ČVUT. Profesora Karla však zaujalo, že cílem ceny je podpořit neziskové organizace, které využívají informační a komunikační technologie inovativním způsobem ke zlepšení kvality života lidí se zdravotním postižením, a rozhodl se navrhnout cenu sám. 

Výsledkem je válec dokonalého tvaru, který je ručně vybroušen z optického skla Janem Frydrychem. Válec je v půli rozříznut platinovou vrstvou a tato vrstva pak funguje jako zrcadlo reflektující logo Ceny Nadace Vodafone Rafael, které je vypískováno na vnějším plášti válce. 

Poté, co hodnotitelská komise vybrala ze tří finalistů vitěznou organizaci, je na válci již i název organizace. Na této fotografii ovšem je zatím z pochopitelných důvodů zaretušován. 

 Foto: Gabriel Urbánek (proslulý focením skla pro skláře a přední světová muzea)

 

Přidat komentář