Aktuálně

 
Back to top

Projekt „Kino pro každého“ odstartoval promítáním filmu Po strništi bos. V aktivitě pro handicapované bude pokračovat

Ojedinělý projekt Kino pro každého podporuje a zavádí technologie pro sluchově, zrakově a tělesně postižené diváky do kin. Díky němu si mohli nejen handicapovaní diváci vychutnat v říjnu minulého roku film Jana Svěráka Po strništi bos v pražském kině Aero, kde se projekce uskutečnila, ale také v kině Bio Central v Hradci Králové a v kině Scala v Brně, kam byl přenos z pražského zahájení živě přenášen. Autoři projektu by rádi technologie, s jejichž pomocí mohou filmy v kinech sledovat jak zrakově, tak sluchově postižení, rozšířili do desítek českých kinosálů. U filmů, které jsou dotovány státními prostředky, by měly být podle autorů projektu titulky a audio popisné stopy povinné. Kino pro každého bude představeno na konferenci INSPO 2018, které proběhne v pražském Kongresovém centru 7. dubna 2018.

 

Kino pro každého si dává za cíl zvýšení informovanosti všech zainteresovaných stran od provozovatelů kin, producentů, státní správy a organizací pracujících s postiženými, až po samotné diváky. V rámci projektu autoři pořídili vlastní sadu technologie pro sluchově a zrakově postižené.

Pro zrakově postižené jsou to speciální sluchátka, nebo externí přijímač se sluchátky. Pro neslyšící je to buď box, který se přimontuje do kino sedačky a ve kterém na LED displeji běží titulky, nebo speciální brýle, do kterých jsou titulky promítány.

Kina, pokud se technologiemi vybaví, mohou filmy, které audio popisnou stopu a titulky mají, pro své diváky promítat. V současnosti bychom se chtěli věnovat úpravě zákona nebo systému podpory výroby a distribuce filmů do kin Státního fondu kinematografie tak, aby nutnost titulků a audio popisné stopy byla minimálně pro projekty, které jsou dotované státními prostředky, povinná. Snažíme se i sami přesvědčovat producenty, aby své filmy pro handicapované diváky těmito technologiemi vybavovali pro dobrou věc, zatím je vše ale pouze v zárodku,“ říká Petr Vítek, vedoucí projektu kinoprokazdeho.cz.

Samotný nápad, na kterém projekt stojí, přišel s rozvojem digitálních technologií pro kina, které umožňovaly sledovat filmy na plátně kin i handicapovaným divákům, a přitom to nijak nerušilo ostatní návštěvníky.

Přišlo mi úžasné, že budou moct chodit do kina všichni společně, neboť o sdíleném zážitku je vlastně celá kinematografie a bez ní by film nemohl fungovat,“ přibližuje Vítek.

Televize a DVD technologie mají, nosiče v kinosálech zatím ne

První akcí projektu bylo promítání filmu Po strništi bos v žižkovském kině Aero v říjnu 2017. Úvodní slovo bylo s tlumočením do znakového jazyka, simultánním přepisem na plátno i s audio přepisem online přenášeno do hradeckého kina Bio Central a kina Scala v Brně.

V Centralu bylo asi 90 lidí a byli velmi potěšení a reakce byly nadšené, neboť obzvláště pro zrakově postižené to byl zážitek velmi ojedinělý. Přenos byl výjimečný tím, že se po společném úvodu tvůrců filmu promítal film pro obě skupiny, tedy jak zrakově, tak sluchově postižené najednou, bez nutnosti používat speciální technologie a na projekcích byli i obyčejní diváci. Rádi bychom v podobných projekcích pokračovali i nadále, ale producenti zatím takto vybavené filmy houfně nenatáčejí. Vysílání v televizi i filmy na DVD jsou technologiemi pro zrakově a sluchově postižené vybaveny, proto bychom byli rádi, kdyby tomu tak bylo i u filmů, které přicházejí do kin,“ doplňuje Petr Vítek, který je kromě vedoucího projektu také ředitelem hradeckého kina Bio Central.

Projekt Kino pro každého bude představen v dubnu na konferenci INSPO 2018, která se věnuje technologiím pro osoby se specifickými potřebami.

Za každou aktivitu, která pomáhá handicapovaným se lépe začleňovat do běžného života, jsme velmi vděční. Kino pro každého je projekt, který si jistě zaslouží pozornost. Rádi bychom tímto způsobem pomohli panu Vítkovi v jeho vyjednávání jak s kinosály, tak s lidmi, kteří by mohli pomoci protlačit tuto iniciativu zákonodárným procesem,“ uzavírá Jaroslav Winter, organizátor konference INSPO.

Veškeré bližší informace o projektu najdete na stránkách http://www.kinoprokazdeho.cz/.

Generálním partnerem INSPO 2018 je Nadace Vodafone, partnery jsou AutoCont CZ, ČSOB, Teiresiás, mediálními partnery ČTK Protext a portál Helpnet, záštitu poskytl Magistrát hl. m. Prahy. Informace o konferenci najdete na www.inspo.cz.

Přidat komentář