Aktuálně

 
Back to top

Už jen dva týdny do uzávěrky soutěže o Cenu Nadace Vodafone Rafael

Uživatelé internetu s tělesným postižením, děti s dyslexií, neslyšící děti a jejich rodiče. To jsou cílové skupiny, jimž byly určeny aplikace, které získaly v prvních třech ročnících Cenu Nadace Vodafone Rafael za inovativní využití informačních a komunikačních technologií ke zlepšení života lidí se zdravotním postižením. Uzávěrka čtvrtého ročníku je 25. února 2018, o cenu spojenou s částkou 200 tisíc korun se mohou ucházet organizace či osoby, které přihlásí projekt v rámci neziskové části své činnosti. Podmínkou je, že jejich projekt má nejméně 300 uživatelů.

„Technologie můžou radikálně změnit osudy lidí a usnadnit jim každodenní život. To samé platí i v případě osob s postižením. Cena Rafael je uznáním a povzbuzením pro ty, co se vydali hledat technologické inovace s významným společenským dopadem,“ uvádí Adriana Dergam, místopředsedkyně správní rady Nadace Vodafone a dodává: „Chceme, aby technologie sloužily opravdu všem.“

V prvním ročníku získala cenu Rafael Česká asociace paraplegiků – CZEPA za projekt VozejkMap. Díky tomuto projektu byla vytvořena mapa bezbariérových míst, na kterou lze přistupovat pomocí mobilní aplikace pro chytré telefony nebo přes webové rozhraní. Data do ní zadávají samotní vozíčkáři.

V roce 2016 byla cena udělena sociálnímu podniku Levebee za projekt Včelka, který zlepšuje úroveň čtenářských dovedností, pomáhá dětem při obtížích se čtením, především pak dětem s dyslexií.

V loňském roce se z vítězství a finanční odměny 200 tisíc korun radovalo Centrum pro dětský sluch Tamtam za aplikaci Znakujte s námi, která je určená především rodinám s neslyšícími dětmi. Díky aplikaci zvládnou rodiče spolu s dítětem základy znakového jazyka co nejdříve po jeho narození.

Všem oceněným organizacím pomohla cena ke zdokonalení a dalšímu rozšíření uživatelů jejich projektů. Kdo zvítězí ve čtvrtém ročníku soutěže a pro kterou skupinu lidí se zdravotním postižením bude oceněné řešení určeno? Zájemci najdou právní podmínky a další informace na www.inspo.cz/rafael.

Výsledky budou vyhlášeny 7. dubna 2018 na konferenci INSPO v Kongresovém centru Praha. Generálním partnerem konference INSPO 2018 je Nadace Vodafone, partnery jsou AutoCont CZ, ČSOB a Středisko Teiresiás, mediálními partnery ČTX Protext a portál Helpnet.cz. Záštitu poskytl Magistrát hlavního města Prahy.

 

Přidat komentář