Aktuálně

 
Back to top

V 3Dees jsou přípravy na konferenci INSPO 2015 v plném proudu

Když jsme v 3Dees přistoupili k účasti na konferenci INSPO 2015, řekli jsme si, že než bychom pouze představili trendy ze světa a zkušenosti z minulosti, uděláme také něco speciálního pro tuto příležitost. Rozhodli jsme se zhotovit konkrétní pomůcku pro handicapované, na které ukážeme vysokou míru individualizace výroby, kterou 3D tisk umožňuje.

Právě tuto největší výhodu 3D tisku nabízíme i našim partnerům z různých oblastí, od automobilů až po šperky. S návrhem spolupráce jsme oslovili také Tomáše Vacka, vynikajícího mladého designéra, který se shodou okolností nedávno zúčastnil jednoho charitativního projektu. Tam se seznámil s příběhem hokejisty Romana Bernata, který před necelými 3 lety při nehodě přišel o pravou nohu.

Tomáše napadlo, že v rámci testování technologie 3D tisku by rád zkusil vytisknout krycí část protézy pro Romana. Ten nabídku bez váhání s nadšením přijal a doufá, že výsledek bude inspirací i pro další handicapované. V to doufáme také, protože věříme, že Romanova protéza dostane další výjimečný rozměr. Designový prvek, který má potenciál usnadnit překonání jistého studu nejen ze strany handicapovaného, ale i ze strany jeho okolí.

Po dohodě zúčastněných stran proběhl v 3Dees první důležitý krok pro design a modelování, kterým je skenování protézy a zdravé nohy. Podklady z 3D skenování jsme upravili pro účely modelování ve speciálním 3D počítačovém programu.

V dalším kroku sehrává klíčovou roli designér, Tomáš Vacek. Ten navrhne a vymodeluje podobu protézy s novým krytem. Roman mu plně důvěřuje a nový design své protézy nechává plně na něm. Práce designéra nespočívá pouze v návrhu podoby, stejně důležité je zajistit funkčnost a praktičnost nového krytu.

Po dokončení návrhu experti na 3D tisk v 3Dees upraví model pro potřeby samotného tisku. Optimalizují technické parametry, jako jsou pevnost a pružnost, a zaměří se také na optimální spotřebu materiálu, který má podstatný vliv na cenu tisku. Po úspěšném zkušebním tisku a ověření upevnění krytu na protézu model vytiskneme na profesionální tiskárně FORTUS 360 mc z materiálu ABS-M30, což je mimořádně odolný termoplast.

 

  Před konferencí INSPO 2015, na které představíme tento jedinečný na míru vytisknutý kryt protézy, proběhne ještě postprodukční úprava a krátké testování funkčnosti samotným Romanem Bernatem.

Martina Kollerová

Přidat komentář