Aktuálně

 
Back to top

INSPO 2021

Program konference INSPO 2021 - (snímky z konference najdete v této fotogalerii)

Kongresové centrum Praha, neděle 17. října 2021

 

10:00 – 12:30 jednání v plénu (Společenský sál) - moderuje Vojtěch Koval

Jiří Menšík, PETIT, Jaroslav Winter, BMI sdružení: Alternativní způsoby ovládání počítače jako doklad rozvoje asistivních technologií

Dita Horochovská, Silou hlasu, Ondřej Žilka, Inovura: Využití technologií chytrých domácností u kvadruplegiků 

Jana Trdá, Virtual Real Life: Virtuální realita v rehabilitaci

Jan Maleš, Ottobock, Amálie Kosová: Jaká je budoucnost protéz a co nám přináší bionika?

Petr Herian, Newton Media: Beey - nová generace automatického rozpoznávání řeči

Sergej Michajlov, Microsoft: Zpřístupněte své produkty všem 

Filip Maleňák, Aplikace Záchranka: Záchranka - Video přenosy a ovládání hlasem

Jitka Švejcarová, ČSOB: Cena ČSOB Internet a můj handicap

Zakončení dopolední části, předání plaket zakladatelům INSPO

 

12:30 – 14:00 – oběd, prohlídka expozic

14:00 – 16:00 jednání v sekcích

 

Sekce Přístupnost nejen webu (terasa 2A) – moderuje Radek Pavlíček

Christoph Damm: ADauthor – aplikace pro rychlejší, snazší a levnější tvorbu audio popisu

Mariana Chytilová, MFF Jeden svět organizace Člověk v tísni: Skok do neznáma: Jeden svět online

Gabriela Drastichová, Andrea Hlaváčková, NF ČRo: Půjčovna kompenzačních pomůcek a sportovního vybavení

Veronika Bedáňová, Roman Kabelka: Jak a proč jsme zpřístupňovali Rohlik.cz

Adam Raška, Seznam.cz: S čím dokáže pomoci hlasový asistent od Seznamu

Jiří Menšík, Petit: Využití 3D tisku a jednočipových počítačů při výrobě levných pomůcek pro handicapované

 

Sekce Využití ICT při vzdělávání a zaměstnávání osob se zdravotním postižením (terasa 2B) – moderuje Hana Potměšilová 

Barbora Čalkovská, Asociace vysokoškolských poradců: Postavení poradenství na vysokých školách v době zpřístupňování studia  prostřednictvím ICT

Petr Peňáz, Masarykova univerzita:  Praktické zpřístupňování studia na vysokých školách  a jeho vztah k poradenství

Daniel Jungmann, GALOP: Braillský zápisník Orbit Reader jako praktická pomůcka při inkluzivním vzdělávání nevidomých

Markéta Outratová, Transkript: Psaní Hravě - online aplikace pro výuku psaní na klávesnici přístupná uživatelům se zrakovým postižením

Lukáš Kozák, ExxonMobil: Postoj nadnárodní společnosti k zaměstnancům se zdravotním postižením

Rastislav Tesár, McDonald’s: Virtuální realita při tréninku zaměstnanců 

 

Sekce ICT pro osoby se sluchovým postižením (Společenský sál) – moderuje Hana Kunešová

Martin Novák, Česká unie neslyšících: Skryté titulky u televizních programů v souvislosti s přechodem na DVB-T2

Josef Sekáč, Orbi pontes: E-kos: Elektronická komunikace osob se sluchovým postižením

Svatoslav Ondra, Masarykova univerzita: Nový CoUnSiL 2.0 spolupracuje s Polygrafem - videokonferenční systém pro tlumočení znakového jazyka a přepis mluveného slova online

Olga Blahovcová, Tichý svět: Nová Tichá linka

Kateřina Holubová, Ústav jazyků a komunikace neslyšících FF UK:  NaNUK: Online výuka u neslyšících a nedoslýchavých studentů a vyučujících na Univerzitě Karlově

 

Na konferenci je nutno se předem zaregistrovat prostřednictvím tohoto REGISTRAČNÍHO FORMULÁŘE, jehož součástí je i nabídka pěti možných způsobů platby. Vstupné ve výši 600 Kč zahrnuje i průběžné občerstvení a oběd. Účastníci, kteří mají průkaz TP, ZTP nebo ZTP/P, zaplatí pouze 300 Kč, stejně jako jejich osobní asistenti.

Jak se účastníci dostanou na konferenci, co je čeká u prezence, co dostanou na oběd, jak si mohou zapůjčit tablet a další informace najdou na stránce ORGANIZAČNÍ POKYNY.

 

Přehled vystavovatelů

Důležitou součástí konference je výstavní část. Níže uvádíme seznam přihlášených vystavovatelů. Vzhledem k tomu, že je ještě k dispozici volný prostor, další zájemci mohou napsat o bližší informace na info@helpnet.cz.

1, REX Services
Firma 1. REX SERVICES, a.s. se již od roku 1999 specializuje na řešení zabezpečení. Mezi naše nabízené produkty patří SOS tlačítko s GPS lokalizací, které po stisknutí tlačítka pošle nouzovou zprávu včetně polohy na přednastavená čísla anebo 24/7 pult centrální ochrany. Jako jediní na trhu poskytujeme i možnost výjezd služby k osobě v případě nouze, a to nonstop kdekoliv po ČR. Dále nabízíme vodotěsná SOS tlačítka pro pevnou instalaci, detektory kouře nebo úniku vody s posíláním poplachů na mobil nebo pult centrální ochrany a komplexní systémy pro bezpečnou domácnost, umožňující upozornění na nečinnost nebo jiný problém. Našim cílem je poskytnout Vám bezpečnější a jednodušší život.

Adaptech
Firma Adaptech je specializovaným dodavatelem zvláštních pomůcek pro těžce zrakově postižené.
Dlouhodobě jsme oceňováni za individuální přístup a díky vlastnímu vývoji a výzkumu jsme schopni nabídnout vhodné řešení pro osoby se specifickými potřebami. 
Naším mottem je: Snažíme se hledat a nacházet řešení pro všechny, kteří chtějí žít naplno

AfaSlovník
AfaSlovník je projekt, který má za cíl poskytnout pacientům s afázií dostupnou elektronickou pomůcku, která by jim pomohla při logopedické terapii. Tvoříme webovou aplikaci, která propojuje pacienty s logopedy i na dálku. Nyní připravujeme slovenskou jazykovou mutaci a přidání gramatické sekce.

 

'Aplikace Záchranka
Aplikace Záchranka již téměř 6 let pomáhá k efektivnímu přivolání pomoci v případě nouze. V posledním roce byla doplněna o možnost videopřenosů z místa události. Aplikaci Záchranka bude nově možné také aktivovat pilotně na systému Android hlasovým povelem. Pomocí Google asistenta dokážete přivolat pomoc i tehdy, kdy Vám stav či situace neumožní klasické stisknutí nouzového tlačítka v aplikaci.

 

Asociace veřejně prospěšných organizací České republiky
Asociace veřejně prospěšných organizací ČR, z.s. (AVPO ČR) sdružuje téměř sto neziskových organizací, které poskytují sociální a další veřejně prospěšné služby.
Na stánku vysvětlíme rozdíly mezi členstvím v asociaci a Značkou spolehlivosti. Představíme výhody členství v AVPO ČR a naše služby.
Zájemci si mohou odnést přehled vzdělávacích aktivit, standard pro přípravu výroční zprávy nebo se přihlásit na vybranou akci.

BlindShell
BlindShell je česká společnost, která vyvíjí mobilní telefony pro nevidomé a zrakově postižené seniory a úspěšně je prodává už do 23 zemí světa. Na konferenci INSPO představí novou generaci telefonu BlindShell Classic, který nabízí unikátní hardware, hmatná tlačítka, ovládání hlasem a velmi hlasitý kvalitní reproduktor. Nově obsahuje aplikací WhatsApp, BlindShell katalog s mnoha volitelnými aplikacemi, internetovým prohlížečem a asistivními pomůckami jako je například lupa a NFC označování objektů.

CashReader
Vyzkoušejte si mobilní aplikaci Cash Reader a poznejte hodnotu téměř jakékoliv bankovky světa. 
Stačí mávnout bankovkou před kamerou mobilu a Cash Reader okamžitě vysloví nebo zavibruje její hodnotu.
Navštivte náš stánek na INSPO, kde vás naučíme s aplikací pracovat a pomůžeme vám ji nainstalovat na váš telefon. 
Cash Reader je díky své spolehlivosti a jednoduchosti oblíbený po celém světě, přidejte se i vy mezi naše spokojené uživatele!

Centrum pro dětský sluch Tamtam
Celostátně poskytujeme především komplex sociálních, poradenských a informačně vzdělávacích služeb především rodinám s dětmi se sluchovým postižením.
Do balíčku našich aktivit patří i vývoj pomůcek, které pomohou dětem a jejich rodičům rozvíjet společný jazyk a vzájemnou komunikaci. Patří k nim především mobilní aplikace Znakujte s Tamtamem (slovník pro výuku znaků), Pexeso – Znakujte s Tamtamem, která hravou a zábavnou formou naučí základní znaky znakového jazyka, a obrázkový slovník pro děti Medvěd – Znakujte s Tamtamem.
Dále vydáváme odborný časopis a provozujeme webové stránky, které Vám poskytnou všechny informace o sluchovém postižení a o možnostech případné kompenzace. Přijďte si vše prohlédnout a vyzkoušet k našemu stánku. Těšíme se na Vás.

Česká unie neslyšících
Naše organizace Česká unie neslyšících, z.ú. se zaměřuje na sluchově postižené osoby. Pomáháme osobám se sluchovým postižením, aby dosáhly stejných práv a příležitostí jako slyšící společnost. Pomoc v nepříznivé situaci zajišťujeme prostřednictvím potřebných sociálních služeb. Pořádáme různé osvětové akce a každoroční setkání neslyšících. Dále pořádáme akreditované kurzy českého znakového jazyka, vydáváme časopis UNIE pro veřejnost a další služby. Návštěvníci mohou o všech těchto službách získat podrobnější informace.

Domov svaté Rodiny

Ergotep
Na konferenci budeme vystavovat pomůcky pro handicapované a to tašky a kola k invalidním vozíkům. Raeda je nová produktová značka firmy Ergotep s výrobky a službami nejen pro handicapované.
Raeda Citybag  - kožená brašna.Elegantní brašna z pravé kůže (nejen) pro hendikepované. Hodí se do práce, kde je vyžadován určitý dress code, na formálnější schůzky a neztratí se ani při společenských příležitostech. Oceníte množství kapes, prvotřídní pravou kůži s povrchovou úpravou proti oděru, dotykovou fólii pro ovládání mobilu a další maličkosti.
Raeda Sportbag - voděodolná brašna  je ideální pro každodenní nošení. Hodí se do města, do práce i na ven. Oceníte výběr ze 4 barevných variant, kvalitní českou výrobu, voděodolnou povrchovou úpravu, zpevněné stěny a další vychytávky. Brašna má dotykovou kapsu na mobil, prostor pro doklady a osobní věci i poutko na klíče. Pomocí nožního pásu ji lze připevnit i na nohu, což oceňují třeba vozíčkáři.
Raeda pás na nohu - Pás na nohu jsme vyvinuli jako šikovné příslušenství k brašně Sportbag. Tu si především vozíčkáři mohou díky pásu připevnit na nohu. Nošení brašny je tak pohodlné a věci máte vždy po ruce. Příjemné je i ovládání mobilu na noze přes dotykovou fólii brašny. Pás s brašnou Sportbag můžete také koupit v cenově zvýhodněné sadě.
Nové kolo - Fulloop k mechanickým vozíkům. Do prodeje vyjede koncem března a my vám ho můžeme konečně alespoň trochu ukázat. Těšte se na kolo, které hodně vydrží, skvěle vypadá, zabraňuje zranění a pohodlně se ovládá.

ExxonMobil

ExxonMobil je největší veřejně obchodovaná ropná a plynárenská společnost. V polovině roku 2019 pražská centrála mezinárodní firmy odstartovala projekt, který vytváří férové pracovní podmínky pro zaměstnance, jež jsou jakkoli znevýhodněni. „Začali jsme se postupně vrývat do paměti zaměstnanců různymi aktivitami. Vytvořili jsme interní webové stránky s naší problematikou, natočili jsme videa, ve kterých zaměstnanci odkryli své příběhy, pojmenovali svá znevýhodnění a prozradili, co vylepšilo jejich pracovní prostředí,“ přibližuje počáteční fáze vedoucí projektu Lukáš Kozák. 
Zaměstnanci měli možnost se setkat  s lidmi s omezeními a nahlédnout do života vozíčkářů, nevidomých lidí, či těch, kteří prošli léčbou rakoviny nebo žijí s duševním hendikepem. Vyzkoušeli si například jízdu na vozíku nebo simulaci různých forem zrakových postižení, a mohli se tak vcítit do jejich kůže.
Za podpory vedení společnosti se od roku 2020 podařilo zřídit pozici, která se zabývá inkluzí zaměstnanců se zdravotním postižením do pracovního života. „Jakýkoliv náš zaměstnanec se zdravotním problémem se na mě může obrátit a požádat o pomoc, ať už odbornou nebo legislativní,“ dodává Kozák. 

Křižovatka.cz

McDonald's

Microsoft

Nadace Vodafone

Nadační fond Českého rozhlasu/Světluška
Světluška je dlouhodobý projekt Nadačního fondu Českého rozhlasu, který pomáhá dětem a dospělým s těžkým zrakovým postižením. Je oporou pro ty, které nelehký životní osud postavil před každodenní výzvu: znovu a znovu se učit životu ve tmě - bez pomoci jednoho z nejdůležitějších lidských smyslů. Světluška svítí od roku 2003 a na konferenci INSPO budeme prezentovat možnosti podpory v rámci jednotlivých grantových programů. Bude tedy možné s námi konzultovat případné žádosti o nadační příspěvek.

Newton Technologies

Novida

PETIT
PETIT vám letos na INSPO představí nejnovější trendy v očním ovládání ICT. Budete mít možnost vyzkoušet si, jak funguje ovládání iPadu očima a také se můžete přesvědčit, že za kvalitní oční navigaci už nemusíte utrácet desetitisíce korun. Tradičně vám také představíme různé způsoby alternativního ovládání počítačů i tabletů i mnoho pomůcek pro alternativní komunikaci.

Polovina nebe

Protectu
Protectu je 24hodinová služba vzdálené pomoci pro osoby, které se mohou ocitnout v život ohrožující situaci nebo v nouzovém stavu, kdy si nedokážou pomoci samy. Je vhodná pro seniory a pro osoby se zdravotními nebo pohybovými problémy. Prostřednictvím chytrého zařízení, které uživatel nosí u sebe, je v nepřetržitém kontaktu s týmem asistentů připraveným pomoci 24 hodin denně, 7 dní v týdnu.

Přerost a Švorc Auto
Společnost PŘEROST A ŠVORC AUTO, autorizovaný prodejce a servisní partner vozů značky ŠKODA je partnerem programu ŠKODA HANDY.
V předsálí si můžete prohlédnou nový městský crossover ŠKODA KAMIQ  s charakteristickým designem a výhodami vozů SUV, oplývající dynamickými tvary který je také vhodný pro přestavbu na ruční ovládání - ŠKODA KAMIQ.
V rámci programu ŠKODA HANDY poskytujeme individuální přístup během výběru vozu, financování, pojištění a zajištění přestavby pro potřeby konkrétního řidiče. Samozřejmostí je registrace vozu a následná servisní péče, včetně klientského servisu a náhradního vozu s ručním ovládáním.  Více informací se dozvíte na našem stánku zde na konferenci INSPO nebo na naší webové adrese  www.prerost-svorc.cz  .

Revenium
Revenium provozuje pro blízké osoby a  pacienty s roztroušenou sklerózou, záněty střev (Crohnova nemoc a ulcerózní kolitida) a lupénkou (psoriázou) poradnu v rámci projektu Sestry v akci. Cílem projektu je poskytnout rychlý a kvalitní servis, který pomůže vyřešit situace a problémy, které nastaly díky onemocnění. Na telefonní lince v době, kdy již nejsou ambulantní hodiny na odborných centrech, odpovídá na dotazy tazatelů sestra, která na centru běžně pracuje. Na INSPO budou na stánku své odborné služby nabízet zdravotní sestry z poradny pro záněty střev a lupénky.

Sagitta

Signslate
Projekt Signslate představuje mobilní aplikaci, která zprostředkuje online tlumočení z mluvené řeči do znakového jazyka na jedno kliknutí. Jednoduché a intuitivní ovládání aplikace napomůže odbourávání komunikační bariéry.

Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých ČR
Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých České republiky, zapsaný spolek, pomáhá na svých 73 odbočkách po celé republice nevidomým a zrakově postiženým osobám již od roku 1996.
Na našem stánku se můžete podívat a vyzkoušet si některé pomůcky, které používají zrakově postižení v běžném životě. Uvidíte např. speciální přehrávače audioknih, mluvící tlakoměr a teploměr, mluvící zařízení pro rozpoznávání barev (např. oblečení) Colortest a Colorino, mluvící digitální budík, hodiny a hodinky, mluvící osobní a kuchyňské váhy, zařízení Penfriend, česky mluvící kalkulačka, indikátor hladiny usnadňující nalévání nápojů, ukázky unikátních her pro nevidomé. Můžete si vyzkoušet speciální brýle simulující výpadky zorného pole či dozvědět se více o Braillově písmu pro nevidomé.

Svaz neslyšících a nedoslýchavých osob v ČR

Spektra
Právě jsme dokončili korekturu českého překladu komunikačního programu SNAP CORE FIRST. Jedná se o jediný komunikační program, který vedle vlastní komunikace obsahuje také metodiku výuky. Na stánku Vám program předvedeme v kombinaci s ovládáním dotykem, joystickem nebo očima.

Teiresiás
Středisko Teiresiás, plným názvem Středisko pro pomoc studentům se specifickými nároky, zřídila Masarykova univerzita v Brně v roce 2000. Jeho úkolem je zajišťovat, aby studijní obory akreditované na univerzitě byly v největší možné míře přístupné také studentům nevidomým a slabozrakým, neslyšícím a nedoslýchavým, s pohybovým handicapem, případně jinak postiženým.
Kromě seznámení se s nabídkou služeb, vývojových i vzdělávacích aktivit, které Teiresiás nabízí, bychom účastníky konference rádi pozvali na praktické ukázky
· nové verze našeho videokonferenčního systému CoUnSiL, který ve spolupráci s Polygrafem přenáší i přepis mluveného slova, a
· nové verze Polygrafu, který zobrazuje text na hmatovém displeji (např. jako zpřístupnění titulků pro nevidomé nebo mluveného slova pro hluchoslepé).

TextCom
Společnost TextCom umožňuje lidem s postižením sluchu telefonické spojení s úřady veřejné správy. Online simultánní přepis řeči volaného již několik z nich zavedlo na svých telefonních linkách. Implementace této služby v rámci webu úřadu je velmi jednoduchá: volajícímu klientovi přepisuje řeč pracovníka úřadu profesionální rychlopísař, klient sleduje doslovný přepis řeči zobrazovaný v reálném čase ve speciálním okně na webu úřadu.
Telefonování s podporou přepisu odstraňuje komunikační či jazykovou bariéru mezi volajícími. Instituce mohou tuto službu nakupovat v režimu náhradního plnění.

Tichý svět
Tichý svět představí novou Tichou linku - online tlumočení znakového jazyka a přepis mluvené řeči do textu. K vidění budou ukázky použití Tiché linky. Neslyšící zájemci se budou moct na místě registrovat a službu vyzkoušet. Slyšící účastníci se mohou dozvědět více o službě a možnostech spolupráce.

Transkript online
Společnost Transkript online nabízí zaměstnavatelům mobilní aplikaci eScribeDroid se službami online simultánního přepisu mluvené řeči. Aplikace je efektivním nástrojem pro bezbariérovou komunikaci se zaměstnanci se sluchovým handicapem. Na pořízení této kompenzační pomůcky může zaměstnavatel při zřízení nového pracovního místa pro osobu s postižením sluchu získat příspěvek od Úřadu práce ČR.
Sociální podnik Transkript online poskytne tomuto zaměstnavateli informační servis při vytváření pracovního místa, praktické zaškolení v práci s pomůckou a průběžnou technickou podporu.

Vodafone
Vodafone dlouhodobě podporuje zaměstnávání lidí se zdravotním znevýhodněním nebo postižením a pro své zaměstnance má na míru šitý program podpory. Zástupkyně oddělení lidských zdrojů Vás zvou do HR koutku, kde bude poskytováno např. individuální poradenství z oblasti náboru. Zastavte se i v případě, že Vás zajímá více o firemní kultuře a Vodafonu jako zaměstnavateli.

Vojenská zdravotní pojišťovna

VR LIFE
Na konferenci představíme projekt VR Vitalis, který je zaměřený na rehabilitace ve virtuální realitě po operaci, úraze či při nemoci. VR rehabilitace pomáhají pacientům získat rychle správné rehabilitační návyky a rehabilitačním zařízením zase snížit zátěž fyzioterapeutů. VR rehabilitace v řádu tisíce korun měsíčně může nahradit několikanásobně dražší přístroje. Zároveň zvýší kapacitu zařízení bez navyšování počtu rehabilitačních pracovníků. Návštěvníci našeho stánku si budou moci vyzkoušet brýle pro virtuální realitu.

Západočeská univerzita v Plzni

Návštěvníkům předvedeme online softwarový systém pro neurorehabilitace, který jsme pojmenovali BrainIn. Je určený pro pacienty s poškozením mozku, jak v institucionální, tak domácí péči. Základní rozdíl např. oproti Happy Neuronu je zejména v tom, že si terapeut může dle šablon parametrizovat, tedy vytvářet konkrétní cvičení pro pacienta; zároveň systém sbírá informace o tom, jak se pacient při vykonávaní cvičení chová (kam kliká, jak je úspěšný,..), abychom v budoucnu dokázali využít machine learningových metod při vytváření terapií. 

 

Přidat komentář

Full HTML

  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.